Jak vybrat robotický vysavač? (aktualizováno 2024)

Robotické vysavače se mohou starat o čistotu vašich podlah i koberců a týdně vám ušetří hodiny času. Stačí si vybrat model vhodný právě pro vaši domácnost. Jak vybrat robotický vysavač, aby vám doma uklidil a nezabloudil?

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat robotický vysavač podle typu

Jaký robotický vysavač na koberce

  • Plnohodnotně nenahradí klasický vysavač

  • Vyšší pořizovací cena

  • Nižší sací výkon

Robotické vysavače

Jak vybrat robotický vysavač s mopem

  • Robotické vysavače s mopem v jednom zvládnou kromě vysávání i základní vytírání

  • Vhodné jsou tak pro tvrdé podlahy, ale i koberce

  • V balení utěrka na zametání nečistot, prachu a utěrka na mokré vytírání

  • Podlahu nejprve vysaje a následně i vytře

  • Díky mopovací utěrce odstraní i ten nejjemnější prach na podlaze

  • Při úklidu koberců je potřeba mop odepnout

  • Kombinace vysávání a vytírání nemusí být tolik účinná

  • Vyšší pořizovací cena

Robotické mopy

Jsou vhodné pouze pro úklid tvrdých podlah, kobercům se automaticky vyhýbají a nepřejíždějí ani prahy. Jedná se o sofistikovanější způsob vytírání než u robotických vysavačů 2v1 s mopováním – robotické mopy si před sebe stříkají vodu, kterou následně vytřou mopovací utěrkou. Nemají zásobník na nečistoty a prach, a tak veškeré nečistoty, které na podlaze jsou, zachytí právě na mopovací utěrku. Utěrky lze prát v pračce.

Robotické vysavače s mopem

Potřebujete vybrat konkrétní model? Top výběr pro letošní rok najdete na naší stránce Nejlepší robotické vysavače. Majitelé domácích mazlíčků pak ocení tipy v našem článku Jak vyčistit koberec od psí moči a výkalů.

Jaký robotický vysavač koupit podle parametrů

Výkon

Tento parametr v zásadě udává, jak vysoký tlak vysavač dokáže vyvinout – proto se někdy setkáte s označením „sací tlak“. U robotických vysavačů se nejčastěji setkáte s údaji v rozmezí 10–40 W. To jsou výrazně nižší hodnoty než u klasických vysavačů. Stejně jako u nich je důležitá také konstrukce a těsnění.

Příkon a spotřeba

I tento údaj se vyjadřuje jednotkou watt (W), značí však elektrickou energii, kterou vysavač spotřebovává při provozu. Vyšší hodnota tedy znamená i větší spotřebu elektřiny, rozdíly mezi jednotlivými modely však nebývají propastné.

Hlučnost

Pokud nechcete, aby vás provoz vysavače rušil, pak se zaměřte i na údaj o hlučnosti a ideálně jej porovnejte s praktickými zkušenostmi uživatelů. Nejtišší vysavače mají deklarovanou hlučnost nižší než 61 dB, což znamená skutečně tichý provoz. Naopak nejhlasitější modely mohou mít i kolem 70 dB. Jestliže ale nevysáváte denně a budete vysavač pouštět především ve chvíli, kdy nebudete doma, není vyšší hlučnost problém.

Rozměry a hmotnost

Typický robotický vysavač má tvar podobný kruhu o průměru 30–40 cm, přičemž čím je vysavač větší, tím větší plochu najednou dokáže uklízet. Výška se pohybuje okolo 8 cm a důležitá je tehdy, jestliže plánujete vysavač nechat zajíždět pod nábytek. Hmotnost vysavačů nejčastěji bývá od 2,5 do 4 kg – dražší a vybavenější modely bývají zpravidla těžší.

Objem nádoby na odpad

Vzhledem k velikosti robotických vysavačů jsou nádoby na vysáté nečistoty výrazně menší než u těch klasických. Nejčastěji se kapacita pohybuje mezi 0,3–0,8 l. Pokud máte větší byt nebo se potýkáte s mnoha nečistotami, např. kvůli domácímu mazlíčkovi, sáhněte minimálně po modelu s 0,5l nádobou.

Akumulátor

U robotických vysavačů se můžete setkat se 2 typy baterií. Některá levnější zařízení využívají NiMH akumulátory, které však nelze příliš doporučit s ohledem na kratší životnost a špatné snášení nepravidelného dobíjení.

Modernější Li-Ion baterie mají na trhu výrazně větší zastoupení a i po letech provozu si zachovají většinu kapacity. Ta se u robotických vysavačů velmi různí – některé modely nabídnou pouze 2 600 mAh a méně, jiné až k 5 000 mAh.

Kapacita baterie a nabíjení

Vyšší kapacita většinou znamená i delší výdrž, ačkoli ta závisí také na spotřebě. Na jedno nabití vydrží robotické vysavače zhruba od 60 až do 240 minut – spodní hranice je pro důkladný úklid větších bytů nedostačující, optimální hodnota výdrže se tak většinou pohybuje mezi 2 až 3 hodinami.

Neméně důležitá je i doba nabíjení, zejména pokud má vysavač spíše kratší výdrž. Zatímco některá zařízení mohou z prázdna do plna dobíjet i 6 hodin, jiná to stihnou za 2.

Výběr robotického vysavače podle funkcí

  • Vytírání – neplatí, že by vysavač vytíral a vysával zároveň, většinou je potřeba pro tento úkon vyměnit zásobník na prach za nádobku s vodou a připnout speciální mopovací textilii. Některé přístroje pak nádržku s vodou nemají, a textilii tedy musíte namáčet zvlášť.

  • Dálkové ovládání – umožňuje pohodlně zapínat či vypínat vysavač a v některých případech ovládat i další funkce jako časovač nebo režim vysávání. Některými ovladači můžete také označit místa, kde by měl vysavač provést intenzivnější čištění nebo se jim naopak vyhnout.

  • Rotační kartáče – aby byl úklid skutečně efektivní, mělo by zařízení disponovat rotačními kartáči. Ty díky rotačnímu pohybu velmi efektivně vhánějí nečistoty do sacího otvoru.

  • Robotické vysavače s UV lampou – dokáží čištěný povrch dezinfikovat od bakterií.

  • HEPA filtr – dokáže zachytit jemné prachové částice, roztoče a další alergeny do velikosti až 3 mikronů.

  • Bezdotykové rozpoznávání překážek – díky pokročilému systému snímání okolí vysavač detekuje překážky ještě dříve, než s nimi přijde do kontaktu. Nevýhodou je pouze horší kvalita vysávání v jejich bezprostředním okolí.

  • Robotické vysavače s Wi-Fi – v podstatě znamená možnost ovládání skrze mobilní aplikaci. Jednoduše tak spustíte úklid např. v práci, nebo když zrovna nakupujete.

  • Časovač – umožní nastavit konkrétní čas, kdy vysavač začne uklízet.

  • Automatické dobíjení – jakmile přístroj detekuje nízký stav baterie, automaticky se vrátí do dobíjecího doku. Některá zařízení poté umí navázat s úklidem tam, kde skončila.

  • Detekce schodů – senzory umístěné na spodní straně vysavače dokážou detekovat volný prostor, a tím zabránit sjetí ze schodů nebo jiných nežádoucích hran.

  • Virtuální zeď – umožňuje nastavit virtuální hranici, kterou vysavač nebude překračovat. Jedná se tedy o variantu pro robotický vysavač s navigací.

Jak nastavit virtuální zeď?

Učinit tak lze několika způsoby – nejjednodušším jsou magnetické pásky, jež se nepříliš prakticky umisťují přímo na podlahu. Pokročilejší variantou jsou virtuální zdi, což jsou malá zařízení, která po umístění na okraj kýžené hranice vysílají speciální paprsek, jenž vysavač nepřekročí. Nejlepší modely schopné vytvářet si plány místností pak umožní hranice vytvořit zcela virtuálně, např. pomocí propojené mobilní aplikace.

Robotické vysavače a příslušenství

Filtry do vysavačů

Dobíjecí základny

Boxy na prach

Hubice a kartáče k vysavačům

Rady na závěr

Údržba

Přestože údržba robotických vysavačů není náročná, vyžadují provádění několika úkonů, aby jejich životnost byla co nejdelší. Základem je pravidelné čištění nádoby na odpad, a to ideálně po každém vysávání s tím, že jednou za čas byste zásobník měli vyčistit důkladněji. Jednou až dvakrát měsíčně dle intenzity úklidu mechanicky očistěte také kartáče od vlasů a podobných nánosů, které se na nich drží, jinak se efektivita zařízení může výrazně snížit.

Kartáče je ze stejného důvodu potřeba přibližně jednou do roka vyměnit a spolu s nimi i prachové filtry. Naštěstí jde obvykle o investici v řádu několika stokorun. Naopak dráž vyjde výměna baterie, která zejména při intenzivním provozu časem ztrácí kapacitu. Tento úkon bývá ale potřeba provést až po zhruba 5 letech provozu.

Vaší pozornosti by neměla zcela unikat také vodicí kolečka přístroje. Mohou se do nich totiž dostat nečistoty a zapříčinit jejich problematický chod. Jejich čištění je nicméně otázkou maximálně několika minut.

Typy podlah

Robotické vysavače si automaticky neporadí se všemi povrchy, a je proto potřeba tento aspekt při výběru zohledňovat. Některé přístroje jsou vybaveny gumovým kartáčem vhodným na hladké povrchy, jiné zase využívají štětinové, které si lépe poradí s koberci. Lepší vysavače pak nabídnou obě možnosti, a některé dokonce umí automaticky přepínat mezi kartáči podle toho, jaký povrch detekují.

Problémem dále mohou být koberce s vysokým vlasem. Pokud překračují výrobcem stanovené možnosti vysavače, pak bude úklid takového povrchu velmi neefektivní, nebo se po něm přístroj dokonce nedokáže pohybovat. Další problematický bod mohou představovat tmavé podlahy, které mohou být některými vysavači detekovány jako prázdný prostor. V případě, že takové povrchy máte, zjistěte, jestli výrobce použitelnost na nich nezmiňuje v popisku produktu, potažmo vyhledejte praktické zkušenosti uživatelů. To samé platí i pro černé koberce, vysavač dokonce zastaví i jen černé fleky na koberci.

Místo úklidu

Vysavačům bývá poměrně často nutné nějakým způsobem vymezit prostor, kde mají provádět úklid. Především přístroje bez navigace totiž jinak vždy pojedou, kam až budou moct, bez ohledu na to, jestli to bude znamenat přejetí do jiné místnosti. Vysavači můžete do cesty umístit nějakou fyzickou překážku, potažmo využít některou z forem virtuálních zábran, pokud přístroj takovou funkci podporuje. Jednodušší možností jsou magnetické pásky, které se umisťují na podlahu a můžete je zamaskovat například pod koberec či rohožku, pokročilejší variantou pak virtuální stěny, což jsou malá zařízení vysílající paprsek, jenž pro vysavač vytvoří neviditelnou bariéru.

Snazší je vymezit prostor vysavačům s navigací a schopností registrovat rozvržení místností včetně pozice překážek. Tyto přístroje se totiž dokážou charakteristiky prostoru naučit a přizpůsobí jim trasu úklidu. Vy pak můžete v propojené aplikaci jednoduše nastavit, jaké místnosti má vysavač čistit a do jakých oblastí naopak nevjíždět. Umožní vám to zároveň i vytvářet časové plány úklidu rozdělené na jednotlivé prostory.

Princip fungování

Robotické vysavače mohou fungovat na několika principech. Rozdělit je lze na dvě hlavní kategorie – vysavače s navigací a bez.

Levnější a starší modely navigací většinou nedisponují, jejich pohyb tudíž může být zcela náhodný nebo daný méně či více pokročilým algoritmem. V takovém případě ale vysavače většinou nedokážou pokrýt celou plochu místnosti, ale spíše jen 70–80 %, s velmi kvalitním algoritmem maximálně 90 % plochy místnosti. Zařízení z této kategorie mohou překážky detekovat buď tím, že do nich narazí, nebo pomocí infračervených či ultrazvukových senzorů, jimiž jsou schopny blížící se překážky detekovat dříve a přizpůsobit tomu svoji trasu.

Dražší a novější robotické vysavače navigací disponují. Ke snímání okolního prostoru využívají laserové paprsky, fungují jako robotické vysavače s kamerou nebo využívají kombinaci obojího, eventuálně mohou disponovat také vlastním GPS senzorem. Následně tyto přístroje zjišťují tvar místnosti i pozici překážek, aby dokázaly vytvořit maximálně efektivní plán úklidu konkrétního prostoru.

Nejpokročilejší vysavače s technologií vSLAM si vytváří mapy prostředí a umí vnímat i svou pozici v nich. Přístroje s navigací dokážou pokrýt až 99 % plochy a jejich schopnosti oceníte zejména u atypických půdorysů nebo místností s mnoha překážkami.

Materiál a kvalita zpracování

Robotické vysavače mají konstrukci zpravidla vyhotovenou z plastu, úroveň zpracování se však velmi různí a je dobré se na ni zaměřit, jelikož na ní kromě životnosti závisí i kvalita samotného vysávání. Roli zde hraje tloušťka jednotlivých dílů i preciznost jejich slícování – na konstrukci by se rozhodně nemělo nic prohýbat ani viklat. Dvojnásob se na provedení zaměřte tehdy, pokud budete vysavač vystavovat intenzivnímu provozu, případně jej používat v prostoru s řadou překážek.

Design vysavače

Robotický vysavač bude nedílnou součástí vašeho interiéru, není proto od věci jej s ním sladit. Vybírat můžete většinou spíše mezi méně výraznými barvami, kromě obligátní černé se však běžně setkáte s bílými, šedými, stříbrnými, hnědými nebo třeba béžovými variantami. Vzhled přístrojů pak bývá většinou poměrně minimalistický, aby nepředstavoval rušivý prvek. Většina robotických vysavačů má tvar kruhu, některé jsou však hranaté, aby lépe vymetly rohy místnosti.

Výměna zásobníku

Většina přístrojů disponuje nějakou formou upozornění na plný zásobník, nejjednodušší vysavače nicméně vyžadují pravidelnou kontrolu ze strany uživatele. Obecně se ale doporučuje nádobu vyprazdňovat po každém úklidu. Stejně tak jako doporučujeme po každém úklidu vyčistit filtry.

Další užitečné články

Top robotické vysavače Jak na silně zašpiněný koberec Nejvýkonnější tyčové vysavače Nejvýkonnější vysavače